Вимоги до освіти
Тут відкриваються значні кар’єрні можливості для випускників, які здобули компетенції в різних, часто доволі віддалених, напрямах. Наприклад, можна вступити в магістратуру з «Громадського здоров’я», маючи бакалаврський диплом з будь-якої, навіть зовсім не пов’язаної з медициною, спеціальності. Водночас за спеціальністю 229 «Громадське здоров’я» можна пройти освітні рівні від бакалавра до аспіранта. Також унікальні можливості для застосування своїх вмінь та знань сфера громадського здоров’я пропонує фахівцям, які здобули дві або більше вищі освіти, наприклад медичну і природничу.
Починати ж кар’єру в громадському здоров’ї можна вже з дипломом бакалавра. Наприклад, помічник лікаря-епідеміолога повинен мати вищу освіту бакалаврського рівня за спеціальністю «Громадське здоров’я» або ступінь молодшого бакалавра чи фахового молодшого бакалавра за спеціальністю «Медсестринство» з наступною спеціалізацією з «Епідеміології». Також диплому бакалавра за спеціальністю «Громадське здоров’я» буде досить для того, щоб претендувати на посаду фахівця зі статистики в ЦГЗ. Для такої вакансії наявність медичної освіти є бажаною, але не обов’язковою. Водночас ще на етапі здобуття бакалаврського рівня за цією спеціальністю у студентів є можливість стажуватися в українських та закордонних профільних установах.
Щоб відповідати вимогам вакансії лікаря-дезінфекціоніста в ЦКПХ, претендент повинен отримати диплом магістра за спеціальністю 222 Медицина, після того пройти інтернатуру за спеціальністю «Епідеміологія» та отримати спеціалізацію «Дезінфекційна справа».
Наявність диплома третього рівня вищої освіти (ступінь доктора філософії) для роботи у сфері громадського здоров’я зазвичай не вимагається. Він знадобиться лише тим, хто планує робити наукову кар’єру й, зокрема, для деяких вакансій в наукових установах та закладах вищої освіти.
Досвід українських студентів свідчить, що за умови організації власного часу можливо поєднувати роботу зі здобуттям наступних рівнів освіти.
Розділ підготовлений за матеріалами сайтів ЦКПХ, ЦГЗ, МОЗ, Кабінету Міністрів України, business.diia.gov.ua, publichealthdegrees.org/careers/, видання «Принципи відновлення та трансформації системи охорони здоров’я в Україні. Копенгаген, Європейське регіональне бюро ВООЗ, 2022 р. Ліцензія: CC BY-NC-SA 3.0 IGO» та даних з відкритих джерел