Громадське здоров’я – це сфера знань та організована діяльність суб’єктів системи громадського здоров’я щодо зміцнення здоров’я, запобігання хворобам, покращення якості та збільшення тривалості жіття.
Закон України
“Про систему громадськго здоров’я”
У системі громадського здоров’я працює багато лікарів, але не лікується жоден хворий. Тому що завдання сфери громадського здоров’я – щоб люди не хворіли, жили якісно і довго. Це відрізняє громадське здоров’я від медицини, яка має справу з пацієнтами, що вже захворіли.
Наприклад, лікар-інфекціоніст, який працює у клініці, рятує пацієнтів від тяжких наслідків таких захворювань як гепатит, туберкульоз чи ВІЛ-інфекція. Лікар-інфекціоніст, що присвятив себе громадському здоров’ю, рятує тисячі і мільйони людей шляхом запобігання захворюванням, вакцинації, раннього виявлення і блокування джерел інфекції.
Лікар-ендокринолог у лікарні чи поліклініці надає допомогу пацієнтам, що захворіли на цукровий діабет, а у центрі контролю та профілактики хвороб він працює над втручаннями, які допоможуть людям виробити нові звички та культуру, щоб попередити цукровий діабет.
Громадське здоров’я – це система медичних і правових інститутів, яка допомагає суспільству будь-якого масштабу залишатися здоровим – маленькому містечку, чи цілому континенту чи населенню всієї планети.
Майкл Остергольм
Головне призначення громадського здоров’я – це підвищення якості життя людей у всіх сенсах цього поняття.
З огляду на різноманіття та складність завдань, які стоять перед громадським здоров’ям, ця сфера потребує узгоджених інтердисциплінарних зусиль. Тут рівною мірою можуть проявити себе і зробити внесок у спільну справу лікар-епідеміолог, біохімік, статистик, соціолог та багато інших фахівців.
Сьогодні в Україні триває процес відновлення, а значною мірою і створення «з нуля» системи громадського здоров’я. З огляду на це існує значний попит на фахівців, обізнаних у кращих світових практиках та готових до нестандартних завдань та викликів. Представники роботодавців у сфері ГЗ у подкасті «Вартові громадського здоров’я» ділилися прогнозами, що протягом наступних років на ринку праці зберігатиметься дефіцит претендентів на певні категорії посад у сфері громадського здоров’я. Існує дефіцит лікарів-епідеміологів, підготовка яких в Україні протягом певного періоду не здійснювалася взагалі. Отже, для молодих фахівців відкривається вікно можливостей, щоб досягнути стрімкого кар’єрного зростання. Нині робота у громадському здоров’ї – це шанс стати співтворцем нової важливої сфери.
Громадське здоров’я – це наука і мистецтво профілактики хвороб, продовження життя, промоції здоров’я та благополуччя через орагізовані зусилля суспільства.
Дональд Ачесон
Громадське здоров’я надає можливості для професіоналів, які прагнуть поєднати у своїй діяльності одразу декілька галузей або шукають нове застосування для здобутого раніше фаху. Наприклад, змінити лікарську практику на застосування медичних знань для розробки “інтервенцій”, що спрямовані на покращення здоров’я всього населення. Також сфера громадського здоров’я відкриває широкі горизонти для спеціалістів та вчених з інших галузей, яких цікавить тема здоров’я людини і спільноти. Галузь відкрита не тільки для тих, хто навчається чи працює в охороні здоров’я. Вона потребує різних фахівців – комунікайників та SMM-менеджерів, інженерів, закупівельників, адміністративного персоналу тощо.
Створення стійкої, орієнтованої на людину та ефективної системи громадського здоров’я має важливе значення для відновлення України та подолання наслідків війни. Ключовими напрямами цієї системи є охорона здоров’я, профілактика захворювань та сприяння здоровому способу життя і психічному здоров’ю.
Також гармонізація вітчизняної системи громадського здоров’я з нормативною базою та відповідним інституціями Європейського Союзу важлива з огляду на перспективу євроінтеграції України. Одним із пріоритетних напрямів реформи системи громадського здоров’я в Україні є значні інвестиції в кадрові ресурси.
Розділ підготовлений за матеріалами сайтів ЦКПХ, ЦГЗ, МОЗ, Кабінету Міністрів України, business.diia.gov.ua, publichealthdegrees.org/careers/, видання «Принципи відновлення та трансформації системи охорони здоров’я в Україні. Копенгаген, Європейське регіональне бюро ВООЗ, 2022 р. Ліцензія: CC BY-NC-SA 3.0 IGO» та даних з відкритих джерел