Навчальні програми та міжнародні стажування

Чи не найважливіша перевага, яку пропонує для фахівця сфера громадського здоров’я, це можливість постійно підвищувати свій професіоналізм та кваліфікацію, здобувати нові компетенції. Цьому сприяють різноманітні національні та міжнародні навчальні ініціативи, гранти та програми стажувань.
Широкий спектр можливостей для стажувань та налагодження зв’язків з колегам в Україні та за кордоном супроводжує фахівця громадського здоров’я зі студентської лави і протягом всіх щаблів його кар’єри. Численні проєкти міжнародної співпраці реалізуються на різних рівнях – від окремого закладу освіти чи обласного ЦКПХ до ЦГЗ та центральних органів виконавчої влади.

«Програма лідерства для громадського здоров’я»

Так, щоб посилити лідерський потенціал кадрів системи громадського здоров’я, МОЗ України за підтримки ВООЗ ініціювало «Програму лідерства для громадського здоров’я». Учасникам надають доступ до індивідуальних навчальних, менторських та наукових програм, розроблених за участі міжнародних експертів. Кожен учасник в рамках індивідуальної програми створює та захищає свій проєкт, спрямований на розвиток системи громадського здоров’я. Ініціатива розрахована передусім на управлінців, передбачає залучення до наукових досліджень, національних і міжнародних проєктів та орієнтована на розвиток професійної кар’єри кожного фахівця.

«Інтервенційна епідеміологічна служба» (IEC)

З 2018 року в Україні діє програма підготовки з польової епідеміології «Інтервенційна епідеміологічна служба» (IEC). Вона розрахована на лікарів-епідеміологів, працівників лабораторної мережі ЦКПХ, лікарів загальної гігієни тощо. Йдеться про підготовку фахівців та надання послуг на засадах інтервенційної (прикладної) епідеміології. Учасники використовують свої навички з епідеміології для визначення проблем громадського здоров’я, вимірюють фактори ризику, розробляють та оцінюють програми, що сприяють покращенню здоров’я населення. Крім наукової та аналітичної складової обов’язковим етапом програми є також польова робота, зокрема участь в розслідуванні спалахів. Загалом програма триває близько року без відриву від основної роботи і містить три рівні (базовий, проміжний та просунутий).

Всесвітня програма лабораторного лідерства (GLLP)

Крім того, за підтримки цілої низки міжнародних партнерів в Україні функціонує Всесвітня програма лабораторного лідерства (GLLP), яка спрямована на підвищення кваліфікації працівників лабораторій громадського здоров’я, зокрема керівних кадрів. Ініціатива покликана сприяти розбудові та зміцненню національних лабораторних систем. Вона має на меті покращити можливості лабораторій щодо запобігання, виявлення та боротьби з захворюваннями.

Можливості для студентів та викладачів спеціальності «Громадське здоров’я»

Водночас взяти участь в різноманітних додаткових програмах та стажуваннях можна ще в статусі студента. Студенти та викладачі спеціальності «Громадське здоров’я» мають розширені можливості для академічної мобільності. Вітчизняні навчальні та наукові заклади налагодили систему зв’язків з відповідними установами багатьох країн світу.

До прикладу, кафедра технологій медичної діагностики, реабілітації та здоров’я людини Житомирського медичного інституту, яка, серед іншого, випускає магістрів за спеціальністю 229 «Громадське здоров’я», має контакти з університетами Польщі, Словаччини та Естонії. Відбуваються спільні науково-практичні конференції, обміни, стажування викладачів кафедри за кордоном і лекції запрошених іноземних професорів в Житомирі. Студенти кафедри за програмою Еразмус+ навчаються за обміном в закордонних ЗВО. За кошти міжнародних партнерів в інституті створили навчально-тренінговий центр та лабораторію.

У Сумському державному університеті виконуються міжнародні освітні проєкти в рамках Erasmus+, за програмою Жана Моне, а також міжнародні гранти, зокрема, програми Горизонт-2020, Міжнародного фонду «Відродження», україно-латвійських проєктів та ін.

Кафедра громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О.Богомольця бере участь у проєкті з міжнародної мобільності в рамках Програми ЄС Erasmus+ спільно з Університетом Ґетеборга (Швеція).

Національний університет «Києво-Могилянська академія» та Тернопільський національний медичний університет є частиною проєкту Erasmus+ «Розбудова академічного потенціалу глобальної охорони здоров’я в регіоні Східної Європи та Центральної Азії» (BACE), в межах якого університети співпрацюють із закладами вищої освіти Норвегії, Німеччини, Грузії, Казахстану. В рамках виконання завдань проєкту, зокрема, було створено Регіональний альянс Східної Європи/Центральної Азії (EECA) з глобального здоров’я.

У Полтавському державному медичному університеті укладений договір про співпрацю з благодійною організацією UK-Med The university of Manchester, в якій студенти можуть проходити практику.

Зміст сторінки

Розділ підготовлений за матеріалами сайтів ЦКПХ, ЦГЗ, МОЗ, Кабінету Міністрів України, business.diia.gov.ua, publichealthdegrees.org/careers/, видання «Принципи відновлення та трансформації системи охорони здоров’я в Україні. Копенгаген, Європейське регіональне бюро ВООЗ, 2022 р. Ліцензія: CC BY-NC-SA 3.0 IGO» та даних з відкритих джерел

Для покращення взаємодії з користувачем, ми використовуємо Cookie-файли.

Користуючись цим сайтом, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності