Лаборант

Про спеціальність

Лаборанти забезпечують проведення досліджень, аналізів, експериментів тощо. Більшість інформації про поширення захворювань чи стан навколишнього середовища можна отримати саме завдяки лабораторним дослідженням.

Опираючись на їхні результати, фахівці розробляють відповідні політики та стратегії реагування. Відповідно до різних напрямів досліджень існують паразитологічна, санітарно-гігієнічна, токсикологічна, радіологічна, вірусологічна, бактеріологічна або мікробіологічна лабораторії, лабораторія особливо небезпечних інфекцій.

Яку роботу виконує фахівець

Лаборант працює безпосередньо під керівництвом лікаря та допомагає йому здійснювати дослідження: готує матеріали, обладнання, фіксує результати тощо.

Наприклад, лаборант санітарно-гігієнічної лабораторії проводить санітарно-гігієнічні дослідження об’єктів навколишнього середовища. Він бере участь в приготуванні робочих розчинів, підготовці реагентів та реактивів, посуду, поживних середовищ. Забезпечує дотримання протиепідемічного режиму в робочому середовищі. Інколи лаборанта можуть залучати до відбору досліджуваного матеріалу та транспортування його в лабораторію. Він зберігає та проводить дезінфекцію відпрацьованого матеріалу.

Якими є умови роботи і стиль життя фахівця

Фахівці працюють у високотехнологічних лабораторіях, які поєднують зони для проведення досліджень, а також простір для аналітичної та іншої роботи за комп’ютером. Інколи лаборант повинен працювати в польових умовах — наприклад, коли потрібно обстежити осередок загрози чи взяти проби з довкілля. Стиль життя лаборанта — це відповідальна та систематична робота, уважність, чітке дотримання правил. В кризові періоди, наприклад під час епідемій, лаборант повинен адаптуватися до нової ситуації та реагувати на виклики. Водночас зазвичай робота в лабораторії – це про вміння поєднувати дослідницький запал з організованістю та методичністю.

Кроки, які необхідно зробити, щоб стати фахівцем

Диплом молодшого спеціаліста або бакалавра за напрямом підготовки «Медицина» та спеціальністю «Медико-профілактична справа», «Лікувальна справа» або «Лабораторна діагностика». А також спеціалізація за відповідним фахом: «Дослідження факторів навколишнього середовища», «Бактеріологія», «Мікробіологія» тощо.

Кар’єрні перспективи. На які посади і в яких інституціях може претендувати фахівець

Посади лаборанта є в усіх ЦКПХ. Крім того, фахівець може працювати в інших установах громадського здоров’я, в дослідницьких інститутах, медичних закладах тощо. Також — в фармацевтичних, хімічних компаніях, на виробництвах споживчих товарів, в агропромисловості. Посада лаборанта – гарний варіант для спеціаліста, який продовжує здобуття освіти, поєднуючи працю з навчанням. Робота в лабораторії – це хороший початок для майбутнього фахівця з досліджень факторів навколишнього середовища, бактеріолога, мікробіолога, вірусолога тощо. Водночас сьогодні можливості лабораторних досліджень зростають, а лабораторії вдосконалюються, тому робота на посаді лаборанта передбачає постійний розвиток та здобуття нових компетенцій.

Зміст сторінки

Для покращення взаємодії з користувачем, ми використовуємо Cookie-файли.

Користуючись цим сайтом, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності