Фахівець з дослідження факторів навколишнього середовища

Про спеціальність

Професія з’явилася в переліку професій лише у 2023 році. Її поява – один з проявів інтегрального підходу «Єдине здоров’я», згідно з яким здоров’я людей, домашніх і диких тварин, рослин і навколишнього середовища (екосистем) взаємозалежні. Зміни в відносинах між ними можуть збільшити ризик розвитку та поширення нових захворювань людей і тварин. Важливе значення для громадського здоров’я мають хвороби харчового походження, які виникають на різних стадіях ланцюга виробництва, доставки чи споживання харчових продуктів (наприклад, сальмонела або бутулізм). Стан навколишнього середовища, до прикладу забруднення води чи повітря, зокрема і внаслідок бойових дій, може критично впливати на громадське здоров’я.

Яку роботу виконує фахівець

Досліджує фактори навколишнього середовища – хімічні, фізичні, біологічні, радіаційні. Аналізує небезпечні для людини чинники природного, виробничого чи соціального походження. Встановлює вміст небезпечних хімічних речовин у зразках матеріалу. Виявляє шкідливі властивості товарів. Здійснює вимірювання фізичних факторів (вібрації, шуму, освітлення, мікроклімату, ультра-, інфразвуку, іонізуючих випромінювань та інших електромагнітних полів), використовуючи сучасні методи радіометричних, дозиметричних та спектрометричних досліджень. Бере участь у проведенні арбітражних досліджень, акредитації лабораторій. Залежно від рівня організаційної структури лабораторного підрозділу може надавати методичну та практичну допомогу іншим лабораторіям.

Якими є умови роботи і стиль життя фахівця

Робота в умовах лабораторії і польові дослідження. Постійна комунікація з органами влади та державними установами, суб’єктами господарювання. Спілкування зі ЗМІ, підготовка рекомендацій для населення. Необхідність постійно вчитися та розвивати свої знання в різних галузях, зокрема в царині органічної і неорганічної хімії, біохімії, фізики, радіології, біології тощо. Можливі стажування та навчальні програми в Україні та за кордоном.

Кроки, які необхідно зробити, щоб стати фахівцем

Диплом магістра зі спеціальностей: «Екологія», «Хімія», «Фізика» тощо. Наприклад, галузь знань «Біологія» за спеціальністю «Біологія» або «Біологія та біохімія». Або галузі знань «Хімічна інженерія та біоінженерія» за спеціальностями «Хімічні технології та інженерія» або «Біотехнології та біоінженерія». Можлива освіта в галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Фармація, промислова фармація». Спеціалізація за фахом «Лабораторні дослідження факторів навколишнього середовища».

Кар’єрні перспективи. На які посади і в яких інституціях може претендувати фахівець

Працевлаштування в установах системи громадського здоров’я: ЦГЗ та обласних ЦКПХ. Робота на проєктній основі в урядових та неурядових, міжнародних програмах. Є вакансії в бізнесі, в харчовій промисловості та інших секторах.

Зміст сторінки

Для покращення взаємодії з користувачем, ми використовуємо Cookie-файли.

Користуючись цим сайтом, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності