Статистик медичний
Про спеціальність
Фахівцями з медичної статистики в Україні є лікар-статистик та статистик медичний. Їхні функції та обов’язки дуже схожі. Ці фахівці застосовують прикладну математику і статистичні методи для дослідження стану громадського здоров’я.
З-поміж численних даних, які збирає та аналізує медична статистика, можна назвати, до прикладу: статистику захворюваності та інвалідності, материнську і перинатальну смертність, дані щодо швидкості розповсюдження інфекційного процесу, такі явища, коли велика кількість онкозахворювань виникає у групи людей на певній території та багато інших важливих для громадського здоров’я показників.
Яку роботу виконує фахівець
Фахівець аналізує статистичні показники стану здоров’я населення та показники діяльності закладів охорони здоров’я. Також він досліджує дані щодо економіки і фінансування системи охорони здоров’я, вивчає проблеми підбору і використання кадрів. Аналізує дані за результатами експериментальних досліджень.
Крім безпосереднього збору та аналізу даних, лікар-статистик може також розробляти відповідні методології досліджень. До його обов’язків належить підготовка звітів та рекомендацій, які будуть використовувати для формування стратегій і політик у сфері громадського здоров’я.
Якими є умови роботи і стиль життя фахівця
Зазвичай робочий день фахівця з медичної статистики проходить в офісі. Це може бути, наприклад, кабінет в ЦКПХ або ЦГЗ. Така професія не передбачає багато відряджень, тому вона може стати гарним вибором для людини, якій подобається розмірений плин життя.
Професійні задачі статистика передбачають роботу з великими обсягами даних, тому він повинен вміти концентруватися. Ключове значення має здатність не лише збирати інформацію, але й впорядковувати та аналізувати її таким чином, щоб результат був корисним для інших професіоналів.
Медична статистика – це сфера, яка природним чином поєднує автономну діяльність та плідну співпрацю з іншими професіоналами.
Кроки, які необхідно зробити, щоб стати фахівцем
Щоб стати лікарем-статистиком, слід здобути повну вищу освіту (рівня спеціаліст або магістр) за напрямом підготовки «Медицина». А також закінчити інтернатуру за однією зі спеціальностей медичного профілю з наступною спеціалізацією з «Організації і управління охороною здоров’я».
Водночас, щоб працювати медичним статистиком, досить буде вищої освіти першого (бакалаврського) рівня з галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Громадське здоров’я». Інший варіант – це початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти за освітнім ступенем молодший бакалавр або фахова передвища освіта за освітньо-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Медсестринство» з наступною спеціалізацією (за профілем роботи) з «Медичної статистики».
Кар’єрні перспективи. На які посади і в яких інституціях може претендувати фахівець
Посади для фахівця з медичної статистики є у всіх вітчизняних установах сфери громадського здоров’я – в ЦГЗ, ЦКПХ, МОЗ, а також в інших центральних і місцевих органах державної влади.
В Україні функціонує чітко структурована служба медичної статистики, яка підпорядковується ЦГЗ МОЗ. В областях діють центри медичної статистики, які є координаторами збору статистичних даних на території регіону. В закладах охорони здоров’я існують інформаційно-аналітичні відділи.
Крім того, на медичних статистиків завжди є попит в інших галузях – в агропромисловості, фармацевтиці, технологічних компаніях, закладах освіти, дослідницьких центрах та неурядових організаціях.
Якщо вам до вподоби ідея рятувати життя людей, аналізуючи цифри та інші показники, кар’єра у сфері медичної статистики – це чудовий вибір.